Egyszerű cseppek
Borsmenta (Mentha x piperita)
Már Kr.e a II. évszázadban is írtak róla, a növény hatásosságát szinte mindegyik korabeli orvosi munka említi. A gyógyászatban a különböző mentafajok legalább 2000 éve ismertek hazánkban és Erdélyben ma is fontos növénye a népi gyógyászatnak.
Hűsítő és nyugtató hatásai vannak a testünkre és a lelkünkre egyaránt. Jelentős C-vitamint, mangánt és rezet tartalmaz, emellett olyan vegyületeket, melyeknek antioxidáns, antibakteriális, gombaellenes,
vírusölő és görcsoldó hatásai is vannak.
Terápiás alkalmazásakor fokozza a nyálképződést, segíti az emésztést. Ideg- és gyomorerősítő, enyhíti a hányingert, az emésztőrendszer simaizmainak elernyesztésével csökkenti a gyomorgörcsöt, szélhajtó és antiszeptikus hatású, valamint serkenti az epeműködést. A borsmentából készült tea ezért
fogyókúra esetén is hasznos.
A borsmenta hatékony az irritábilis bél szindróma tüneteinek csökkentésében, enyhíti a puffadást, a hasi görcsöket, javítja az emésztést is.
Köhögés, hurut és torokfájás kezelésére is alkalmazható. Hűti a gyulladt torkot, fertőtleníti a szájüreget.
Tiszta üde leheletet biztosít, megakadályozhatja a fogszuvasodásért felelős baktériumok elszaporodását. Leggyakoribb napi felhasználási módja a rágógumik , fogkrémek és szájvizek.
Szeszes kivonata többféle fájdalomcsillapító szer alkotóeleme. Antireumatikus hatású kenőcsök, masszázs- és fürdőolaj alkotórésze. Lumbágó és izomfájás esetén a bőrbe dörzsölve hat.
Fejfájás és migrén esetén is hatásos szer, mert lazítja a simaizmokat, oldja a stresszes feszültséget, élénkíti a vérkeringést.
A borsmenta élénkíti a központi idegrendszert, elűzi az álmosságot és a fáradtságot, élénkít és segíti a tiszta gondolkodást. Vizsgák előtt is érdemes a halántékot bekenni borsmenta olajjal.
Csillapítja a rovarcsípések, bőrbetegségek okozta viszketést, megnyugtatja a napégette bőrt, lehűti az átforrósodott testet. nagyon hatásos lehet a pattanások, bőrproblémák kezelésében.
A borsmentaolaj lehűti az érzelmeket, eloszlatja a haragot, hisztériát és idegességet. Segít a depressziónál, tetterőre váltja a szellemi fáradtságot. Elevenít, és segít összpontosítani. Életre kelti a tespedt központi idegrendszert, serkenti az agyműködést, tisztázza a gondolkodási folyamatokat.
Erős illóanyaga miatt irritációt okozhat, ezért külsőleg használata előtt bőrpróbát végezzünk. 6 év alatti gyermekeknek ne adjuk, még párásítás formájában sem, mert hörgőgörcsöt okozhat.
CICKAFARK közönséges ( Achillea millefolium)
A legenda szerint Achilles a trójai háború idején cickafarkleveles borogatással állította meg a katonák sebének vérzését (innen ered a növény latin neve is: Achillea millefolium). Ma már a tudomány is elismeri, hogy a cickafark vérzéscsillapító hatással is bír.
A cickafark hatóanyagokban gazdag gyógynövény, jelentős mennyiségben tartalmaz cseranyagokat, szalicilsavat, és flavonoidokat, emellett illóolaj tartalma is számottevő.
Kiváló gyulladáscsökkentő, alhasi problémákra, hüvely- és méhgyulladásra, nyálkahártya- és fogínygyulladásra isajánlott. Csökkenti a görcsöket, a menstruációs vérzést, általános görcsoldó. Köhögéscsillapító, elősegíti a megfelelő epe-és májműködést, szabályozza a vese működését, valamint puffadásra, emésztésjavításra, étvágytalanságra is alkalmazzuk bátran. Fokozza a bélbolyhok működését, és szabályos székletet biztosít. Sebösszehúzó, sebgyógyító. Erősíti a vénák falát, élénkíti a vénás keringést. A húgyúti- és a légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen.
Javasolt erős vérzés, PMS, petefészek-gyulladás esetén, változókori tünetek enyhítésére, belső nyugtalanság esetén, szabálytalan ciklus beállítására, valamint daganatellenes hatással is rendelkezik, a népi gyógyászatban a TBC és a tüdőrák ellenszere. Prosztata-duzzanatnál és az asztma kezelésében is segít. Vérzéscsillapító, tüdő-, méh-, hólyag-, végbél-, és orrvérzésre ajánlott, de sebekre, fekélyekre is használható. A tág pórusú, zsíros bőrt is tisztíthatjuk vele.
Fogyaszthatjuk teaként, de készíthetünk belőle tinktúrát, borogatást és ülőfürdőt is.
A hölgyek teájának is nevezik. Miért is?:
A fitoösztrogének a növényekben előforduló ösztrogénhoz hasonló anyagok, olyan növényi eredetű vegyületek gyűjtőneve, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan, a szervezet ösztrogén receptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani. Ez azért lehetséges, mert a fitoösztrogének és az ösztrogén női nemi hormonok között szerkezeti hasonlóság van. De ebből az is következik, hogy egyetlenegy növénynek sincs ösztrogén tartalma! Ha fitoösztrogének kapcsolódnak az emberi szervezet ösztrogén receptoraihoz, akkor azok nem változtatják meg a vér ösztrogén szintjét. De ha a vérben az ösztrogén szintje alacsony, akkor ösztrogénhez hasonló hatást váltanak ki, ha viszont magas, akkor anti-ösztrogén hatás keletkezik. Tehát a fitoösztrogéneknek kiegyensúlyozó hatásuk van, és kimagasló szerepük a hormonális egyensúly visszaállításában, fenntartásában.
Változó kori panaszoknál az alábbi gyógynövényekkel készítsünk egyenlő arányú főzetet: pásztortáska, palástfű, levendula, citromfű, komló, galagonya. Lefekvés előtt fogyasszuk.Narancsbőrre: egy dl bázisolajba cseppentsünk 3 csepp cickafark-olajat.
Bár jobbára gyógynövényként ismerhetjük, levele gyorsítja a komposztálandó növények bomlásának folyamatát, így itt is jó szolgálatot tesz.
Javallat és ellenjavallat
Allergia esetén már a növény érintése is viszketést vált ki, kiütést okozhat! Az erre érzékenyek semmilyen formában ne alkalmazzák! A cickafark használható a fent leírt eseteknél és problémáknál, ám menstruáció alatt szüneteltetni kell fogyasztását. Kúraszerű használata csak szüneteket tartva ajánlott, hosszú, évekig tartó használata semmiképpen nem ajánlott!
Citromfű
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyrabecsült növény. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt az ókorban csípésekre, harapásokra külsőleg alkalmazták.
Avicenna, a híres perzsa orvos Canon Medicinae (A gyógyítás művészete) című munkájában már említi a citromfüvet, mely „örömmel tölti meg a szívet”. A XVII. században depresszióra használták. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket. Valóban, a világ legidősebb emberei közül többen fogyasztják napi rendszerességgel a citromfű teáját.
Nagy csalán
(Urtica dioica)
A növény és az ember kapcsolatának múltjára régészeti leletek is utalnak, ugyanis bronzkori sírokból csalánból készült halotti leplek maradványai kerültek elő. A történelemkönyvek őrzik azt a tényt is, hogy a csalánszövetet – pótlandó az értékesebb anyagból készült szöveteket – az első világháború idején a központi hatalmak katonáinak egyenruhájához is felhasználták.Kora tavasszal a legelső vadon termő, zsenge zöldek/gyógynövények egyike a nagy csalán, melyet zöldséges boltban nem kapni ugyan, ám tavaszköszöntő túránk során érdemes gyűjteni belőle: teát, turmixot, vagy akár feltétet is készíthetünk belőle.A csalán rendkívül gazdag jótékony hatóanyagokban, így megtalálható benne A-, B-, C-, K-, U-, P- vitaminok, vas, szelén, kalcium, klorofill, a csípősséget okozó hangyasav, továbbá különböző flavonoidok és egyéb fitokemikáliák, melyek az alábbi szervrendszerekre vannak jótékony hatással.
Szív és keringési rendszer: vértisztító hatású; oldja az érfalakra rakódott zsírréteget, így a krónikus magas vérnyomást is csökkenti. Gátolja az erekben a vérrögök képződését, tisztítja a szív koszorúereit, és a hajszálereket, erősíti az érfalak izomzatát. Elősegíti a vérképződést, vastartalma miatt vérszegénység esetén is hatásos. Fájó, vénás végtagok esetén a csalánteával történő borogatás enyhülést eredményez.
Kiválasztó rendszer: átmossa az egész húgyúti rendszert, távozásra készteti a vese- és hólyaghomokot, a kisebb köveket. A csalán a köszvény egyik legbiztosabb ellenszere, mind belsőleg, mind külsőleg egyszerre alkalmazva.
Emésztőrendszer: elősegíti a máj természetes méregtelenítő funkcióit, hatására a májba friss vér áramlik. A növény képes a májban és a lépben felhalmozódott toxikus anyagokat kioldani és eltávolítani. Teája gyomor- és bélhurut ellen is hatásos. Gyulladáscsökkentő hatása miatt segítséget nyújthat a vastagbél gyulladásos betegségeinél, illetve székrekedés esetén.
Női- és férfi ivarszervek: nőknél javítja a kismedence vérellátását, a méh izomzatának anyagcseréjét, vérkeringését, sőt, kisebb ciszták feloldását is elvégzi. Férfiak esetében javítja a barlangos test vérellátását, ezáltal emeli a libidót és a merevedési képességet. Mindkét nem esetében a csalán emeli az ivarsejtek termékenyítő képességét, és nem utolsósorban növeli a nemi vágyat.
Ellenjavallat: akut magas vérnyomás és várandósság esetén.
A hagyományos természetgyógyászatban fontos helyet foglalt el a rég kipróbált tavaszi kúra. Az elmélkedés, a nyugalom téli időszaka után, a tavasz beköszöntével a testet is fel kellett készíteni az aktívabb, serényebb évszakra, hiszen a test vegetatív rendszere érzékenyen reagál az időjárás és az évszakok változására. A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagy levelű csalán.A szépségápolásban is komoly szerep jut a csalánnak. Összehúzó hatású fiatal levelei arcgőzöléshez használatosak, míg a belőlük készült krém alapos bőrtisztító, a zsíros bőrre pedig különösen jó hatással van. Levelei összeturmixolva üdévé teszik a leheletet. A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbőr vérellátását, így erősítik a hajhagymákat. Főzetének rendszeres használatával gyorsabban nő a haj, és egészséges, szép fényű lesz.