Cseppek
IMMUNERŐSÍTŐ CSEPP
Legyengült, kimerült szervezt és immunrendszer támogatásra használhatjuk, népgyógyászati tapasztalatok alapján összeállítva.
Összetétel: Echinacea, Parlagfű, Gyömbér, Fokhagyma, Bazsalikom, Oregano, Kapor.
Hatásai:
Echinacea: A kasvirág tele van olyan növényi összetevőkkel, melyek antioxidánsként funkcionálnak, mint például flavonoidok és a kávésav-származékok. Ezek segítenek a szervezetnek felvenni a harcot az oxidatív stresszel, mely krónikus betegségek, cukor-, és szívbetegség kialakulásához is vezethet.
Parlagfű: a sejtlégzést segíti, allergiás megbetegedések esetén hatásos, emésztést segíti, hajnövesztő szer, nagy mennyiségben tartalmaz B37 vitamint, és a kevésbé ismert P2 vitamint. Ásványi anyagokban gazdag, sok vasat, rezet és káliumot tartalmaz, ezen kívül enzimeket és nyomelemeket.”
Gyömbér: A nyirokcsatornák megnyitásával és tisztaságának megőrzésével a gyömbér megakadályozza a toxinok felhalmozódását, amelyek érzékennyé teszik a szervezetet a fertőzésekre, különösen a légzőrendszerben. Véralvadás gátló, igen erős támaszt nyújt a szívroham és a stroke ellen!
Fokhagyma: Az érbetegségek kialakulásában központi szerepet játszik. Rendszeres bizonyítottan jó hatással van a koleszterinszintre, segíthet beállítani a vérnyomást, és egyes vizsgálatok szerint a vércukorszint stabilizálásában is szerepet játszik.
Bazsalikom: Bélgázképződési gondok kezelésére, felfúvódásra szélhajtó tulajdonsága miatt használják. Húgyúti betegség, felfázás, vese problémák esetén a bazsalikom teája melegíti a lehűlt veséket, fertőtleníti, megtisztítja a teljes vizeletkiválasztási rendszert, általánosan élénkítőleg hat a mellékvesékre, működésüket fokozza, erősíti a veseműködést.
Oregano, szurokfű: Étvágyjavító, görcsoldó, antiszeptikus, élénkítő, köptető, emésztést könnyítő, epehajtó, valamint gyenge vizelethajtó és izzasztó hatása is van. Székrekedést szüntet.
Az egyik legerősebb baktérium és vírus elleni szer, immunerősítő.
Kapor: A-, B- és E-vitaminokban gazdag, valamint rengeteg ásványi anyagot is tartalmaz, például kalciumot, vasat, rezet, magnéziumot, cinket, foszfort és különböző folsavakat. Vanádium tartalma miatt a hasnyálmirigy működését segíti, a vércukor szintet stabilizálja.
GYÚJTOVÁNYFŰ ( Linaria vulgaris)
Nagyon sokan ismerik ezt a kedves virágot gyermekkorukból: ez a vad tátika. Akkoriban nem is gondoltuk, milyen komoly gyógyhatással is bír ez a kis növény.
A gyújtoványfű főbb hatóanyagai a flavonoidok, auron glikozidok, nyálkaanyagok, parafin. A virágban zsíros-olaj van.
Ez a növény jó székrekedésre, epegyulladásra . Aranyérbántalmak esetén javasolt ülőfürdőt venni a főzetéből. Külsőleg pépes borogatásként jó fekélyes sebekre, furunkulusra és kenőcsként bőrbetegségekre jótékony. Továbbá szemgyulladásra borogatásként, máj-, vese-, és lépbetegségekre, gyomorégésre, savtúltengésre, prosztata megnagyobbodásra, éjjeli ágybavizelésre, vizelettartási gondokra használják. Tisztítja az epe utakat. .Mozgató hatásánál fogva megszünteti dugulásokat, puffadást, hajtja a szeleket. Székletlazító, enyhe hashajtó hatású,az ürítés megindításra, valamint a székrekedési hajlam kezelésére használható. Méregteleníti a májat is, az epehajtás megindításával elősegíti a friss, jó minőségű epe termelődését. Epegyengeségben szenvedők számára serkentő szer.
A prosztata szöveteit tisztítja, az ödémához hasonló duzzanatát csökkenti, gyulladását csillapítja.
Főzetéből készült borogatása a szem árpájának, kötöszövetének, egyéb fertőzésének, és váladékozásának csillapítására használható.
Használata : csak kúraszerűen használható, mert kiszáradást okozhat. Terhesség és szoptatás alatt nem ajánlott!
Orvosi veronika (Veronica officinalis)
Csökkenti az érelmeszesedést, megelőzésében is segít, a vért is tisztítja, jótékonyan befolyásolja a koleszterinszintet. Az erek elmeszesedéséből eredő magas vérnyomást az orvosi veronika csökkenti. Gyomorerősítő, érzékeny gyomrúak is nyugodtan használhatják, az emésztésre serkentőleg hat, megszünteti a gyomorhurutot és a bélzavarokat is. Emésztőrendszeri fekélyek, vastagbél gyulladás esetén is támaszkodhatunk rá. Javítja az agyi vérkeringést, tisztítja az agyi erekben keringő erek falát is, magát a vért is, ezért elmulasztja a fülzúgást és a szédülésérzetet. Mivel az orvosi veronika javítja a memóriát is, a szellemi munkát végzők, vizsgák előtt álló tanulók használhatják sikerrel. Asztma esetén is alkalmazható, a kínzó, száraz köhögést csillapítja. Idegi fáradtság esetén is segítségül hívhatjuk, nyugtatólag hat. Esti alvás előtt 1 csésze teája segíti a könnyebb elalvást, a nyugodtabb éjszakát. Vértisztító hatása alkalmassá teszi a sárgaság kezelésére is. Klimax idején az orvosi veronika is hatásos segítő, jótékony a tünetek (pl. hőhullámok) enyhítésében, hangulatingadozások elkerülésében. A vizeletkiválasztó szervekben keletkező homok, vesefájdalmak esetében is áldásosan használható. Dohányosok, munkájuk során hangjukat sokat használók is eredménnyel, akár folyamatosan is használhatják a rekedtség megszüntetésére. A tartós ekcéma, testszerte megjelenő pattanások, aknék, kelések esetén belsőleg is, lemosószerként külsőleg is együtt alkalmazva gyors és tartós javulást érhetünk el, hiszen így az okot és tünetet is kezelés alá vesszük. Időszakos méregtelenítő kúrákhoz kiváló választás. Az öregkori bőrviszketésre is kiváló szer külsőleg és belsőleg együtt használva.
Reumás megbetegedésekre is használhatjuk, külső bedörzsölésre és belsőleg együtt használva.Csökkenti a meszes lerakódásokat, javítja a keringést, rugalmassá teszi az izületeket. Évente érdemes kúraszerűen végezni, még nyugalmi allapot esetén is.
Nyugtató fürdők egyik alap gyógynövénye.
ZSÁLYA (SALVIA OFFICINÁLIS)
"Miért halna meg az ember, ki a kertjében zsályát termel?", "Aki örökkön kíván élni, májusi zsályát kell annak enni".
Dél-Európa karsztos vidékein vadon tömegesen termő, de az egész világon elterjedt termesztett gyógynövény. A méhészek szívesen ültetik a kaptárak közelébe, mert jó "méhlegelő".
A több száz éves tapasztalat mellett tudományos vizsgálatok is kimutatták, hogy a zsályalevelek igen hasznos gyógynövényt jelentenek a házi patikákban. A levelek forrázata illóolaj- és cseranyag-tartalmuknál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatásúak.
A zsályatea hatását elfogyasztása után 2-3 óra múlva fejtik ki, izzadás, bélhurut kezelésére kiváló. Egyes országokban ezért is nevezik növényi aszpirinnek.
Keserű íze miatt kitűnő étvágyjavító, gyenge gyomorerősítő, megkönnyíti az emésztést. A legtöbb konyhai fű-szernövényhez hasonlóan a zsálya is nyugtató hatást fejt ki a gyomor sima izmaira. Mértékletesen alkalmazva segíti a zsíros ételek emésztését.
Használják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen öblögető szerként. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény.
A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.
A zsálya illóolajának tujon tartalma miatt terhesség és szoptatás idején nem alkalmazható (legfeljebb a levél vizes kivonata, és az is csak külsőleg).
Dió (Juglans regia)
A dió termése nagy népszerűségnek örvend, a hagyományos magyar konyhában sütemények , pékárúk kedvelt alapanyaga. Magas E vitamin és omega 3 zsírsavtartalma miatt az érrendszer barátja, rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk egészségünkért.
A termés mellett azonban a levele is egyre népszerűbb. A diófának van egy érdekels tulajdonsága: a fa alatt a juglon nevű vegyület miatt kevés más növény él meg. Ez a vegyület vírusölő (herpesz), baktériumölő és gombaölő (Candida albicans, Trichophyton rubrum) hatású. A gyógyászatban ezt a tulajdonságát használjuk fel leginkább, mert az emberre nézve nincs mellékhatása.
Lássuk, mi mindenre használható a diólevél:
vértisztítóként, gyomorerősítőként, emésztést segítőként (összehúzó hatása miatt enyhe hasmenésnél) valamint féreghajtóként tartják számon, emellett bőrproblémák, kiütések, ekcéma, fagyások ellen is javasolják. Magas vérnyomás, illetve aranyérbántalmakra is ajánlják, de borogató szerként mandula és szemgyulladásra is. A levél főzetét hajhullás ellen illetve hajszínezésre is használják, vidéken régebben még a lépfenét is a leveléből készített teával kezelték.Az arab világban a cukorbetegség egyik tradicionálisellenszere már évszázadok óta.Csersavakat – tannint, ellagittannin..- is tartalmaz, melynek daganatellenes hatásáról folynak kutatások.
A diófalevél teája nem csak belsőleg hat: különböző bőr- és nyálkahártya-fertőzések (mandula- és torokgyulladás, ínysorvadás, de akár hüvelyi is), ekcéma, bőrgomba, visszérseb, orrdugulás kezelése egyaránt alkalmasnak tartják. Fürdőként a gyulladásos megbetegedések enyhítésére javasolják.
A dióolaj ránctalanító, hidratáló hatású, már az ókori Egyiptomban is használták balzsamozásnál.Aki nagyon izzadós, annak is segít a diólevél tea.Tartalmaz jódot is, így a hormonok harmonizációjában is segíthet. Tisztítókúrát is végezhetünk vele: reggel éhgyomorra ízesítetlenül fogyasszunk 6 hétig diólevél teát. Rendezi az emésztési és raktározási folyamatokat, segíti a nyirokrendszer tisztulását. Nagyon jó kiegészítője köröm és lábgomba kezelésnek, segíti a máj méregtelenítő munkáját.
Kúraszerűen fogyasszuk, 6 hét után 4 hét szünetet kell tartani.
Nagyapáink a bölcsesség fájának tartották, tövében szívesen üldögéltek, beszélgettek, pihentek.Éjszakára a szalmazsákokba diólevelet is raktak: férgek ellen és a jó álmok előhívásáért.
Terhesség, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Erős vérhígító szedése mellett fogyasztása nem javasolt.
Nagy csalán
(Urtica dioica)
A növény és az ember kapcsolatának múltjára régészeti leletek is utalnak, ugyanis bronzkori sírokból csalánból készült halotti leplek maradványai kerültek elő. A történelemkönyvek őrzik azt a tényt is, hogy a csalánszövetet – pótlandó az értékesebb anyagból készült szöveteket – az első világháború idején a központi hatalmak katonáinak egyenruhájához is felhasználták.Kora tavasszal a legelső vadon termő, zsenge zöldek/gyógynövények egyike a nagy csalán, melyet zöldséges boltban nem kapni ugyan, ám tavaszköszöntő túránk során érdemes gyűjteni belőle: teát, turmixot, vagy akár feltétet is készíthetünk belőle.A csalán rendkívül gazdag jótékony hatóanyagokban, így megtalálható benne A-, B-, C-, K-, U-, P- vitaminok, vas, szelén, kalcium, klorofill, a csípősséget okozó hangyasav, továbbá különböző flavonoidok és egyéb fitokemikáliák, melyek az alábbi szervrendszerekre vannak jótékony hatással.
Szív és keringési rendszer: vértisztító hatású; oldja az érfalakra rakódott zsírréteget, így a krónikus magas vérnyomást is csökkenti. Gátolja az erekben a vérrögök képződését, tisztítja a szív koszorúereit, és a hajszálereket, erősíti az érfalak izomzatát. Elősegíti a vérképződést, vastartalma miatt vérszegénység esetén is hatásos. Fájó, vénás végtagok esetén a csalánteával történő borogatás enyhülést eredményez.
Kiválasztó rendszer: átmossa az egész húgyúti rendszert, távozásra készteti a vese- és hólyaghomokot, a kisebb köveket. A csalán a köszvény egyik legbiztosabb ellenszere, mind belsőleg, mind külsőleg egyszerre alkalmazva.
Emésztőrendszer: elősegíti a máj természetes méregtelenítő funkcióit, hatására a májba friss vér áramlik. A növény képes a májban és a lépben felhalmozódott toxikus anyagokat kioldani és eltávolítani. Teája gyomor- és bélhurut ellen is hatásos. Gyulladáscsökkentő hatása miatt segítséget nyújthat a vastagbél gyulladásos betegségeinél, illetve székrekedés esetén.
Női- és férfi ivarszervek: nőknél javítja a kismedence vérellátását, a méh izomzatának anyagcseréjét, vérkeringését, sőt, kisebb ciszták feloldását is elvégzi. Férfiak esetében javítja a barlangos test vérellátását, ezáltal emeli a libidót és a merevedési képességet. Mindkét nem esetében a csalán emeli az ivarsejtek termékenyítő képességét, és nem utolsósorban növeli a nemi vágyat.
Ellenjavallat: akut magas vérnyomás és várandósság esetén.
A hagyományos természetgyógyászatban fontos helyet foglalt el a rég kipróbált tavaszi kúra. Az elmélkedés, a nyugalom téli időszaka után, a tavasz beköszöntével a testet is fel kellett készíteni az aktívabb, serényebb évszakra, hiszen a test vegetatív rendszere érzékenyen reagál az időjárás és az évszakok változására. A gyógynövényekkel kiegészített tisztítókúrák ma ismét korszerűnek számítanak. Nem csak immunrendszerünk erősítésében vagy fogyókúránk hatásfokának növelésében, de ízületi panaszok, vagy allergiás tünetek enyhítésében is számíthatunk a vértisztító növényekre, melyek között kiemelt helyet foglal el a nagy levelű csalán.A szépségápolásban is komoly szerep jut a csalánnak. Összehúzó hatású fiatal levelei arcgőzöléshez használatosak, míg a belőlük készült krém alapos bőrtisztító, a zsíros bőrre pedig különösen jó hatással van. Levelei összeturmixolva üdévé teszik a leheletet. A csalán természetes hatóanyagai serkentik a fejbőr vérellátását, így erősítik a hajhagymákat. Főzetének rendszeres használatával gyorsabban nő a haj, és egészséges, szép fényű lesz.
Közönséges galaj (Galium mollugo)
A természet gondoskodik minden betegség gyógyításáról. A legtöbb gyógynövényünk egyszerűen a gyomnövény kategóriába tartozik. Ilyen a galaj is. Úton útfélen megtalálni, mégsem tudjuk, milyen fontos hatásokkal rendelkezik egészségünk megőrzéséhez, visszaállításhoz.
A galaj legfontosabb hatása a mirigyrendszer stimulálása, egyensúlyának megőrzése a felborult egyensúly visszaállítása. A pajzsmirigy megbetegedések egyik kiváló ellenszere, mind a túl-, mind az alul működést kompenzálja. Ilyenkor gargalizálva, majd a teát lenyelve használjuk. A visszamaradt teafüvet a pajzsmirigyre tehetjük dunsztkötésben. Bőrön keresztül is felszívódik a hatóanyaga, és hamar eléri a mirigyrendszert. Jó vértisztító, vesebántalmak kezelésére is használható. Tinédzserek problémás, pattanásos bőrét is kezelhetjük teájával külsőleg és belsőleg használva egyaránt. A növény nem tartalmaz hormont, csak olyan természetes vegyületeket, amelyek védik a mirigyrendszert.
A népi gyógyászatban a közönséges galajt daganatos megbetegedések megelőzésére és kezelésére is használták . A növény frissen préselt levét naponta háromszori, étkezések előtt egy-egy kiskanállal kell fogyasztani. Ugyancsak a frissen préselt lével kezeltek epilepsziás betegeket is.
A nyirokrendszer méregtelenítésére , leterheltségének könnyítésére naponta egy csésze galajtea fogyasztása ajánlott a reggeli étkezés előtt fél órával.
A reggeli üres gyomorra történő fogyasztásnál hasznosul legjobban a növény gyógyhatása. Azonban ha ezt elfelejtettük, akkor sincs baj, nap közben is elfogyasztható a galajtea.
Álmatlanság esetén is használhatjuk: citromfűvel, mentával keverhetjük.
Nincs ismert mellékhatása, teája folyamatosan fogyasztható.
ROZMARING CSEPPEK (Rosmarinus officinalis)
Rozmaring neve : ros maris – tenger harmata
A rozmaring az egyik legnépszerűbb fűszernövény, melynek gyógyító hatásairól már a középkorban is több feljegyzés született. A néphagyomány pedig a szerelem növényének tartja, mely a vitalitást is növeli, ezért hívták menyasszonyfűnek. A rozmaring stimulálja a vérkeringést, ennek köszönhetően az oxigén és a tápanyagok jobban eljutnak a sejtekhez, ez pedig javítja azok működését is. A növénynek fájdalomcsillapító, érzéstelenítő hatásai is vannak, ezért különösen jót tehet fejfájás esetén, még a migrén tüneteit is képes csökkenteni. A rozmaringnak gyulladáscsökkentős hatásai is vannak, ezért hatékony lehet olyan betegségek tüneteinek enyhítésében, mint az ízületi gyulladás, a hátfájás, a köszvény, és a menstruációs fájdalmakat is csökkenti. A rozmaringban található antioxidáns vegyületek az immunrendszerünket is erősítik, és védenek a különböző betegségek ellen, illetve segítik a szervezetünket abban, hogy hatékonyabban győzze le a fertőzéseket. A rozmaringnak emésztésjavító hatásai is ismertek, megelőzi a gázképződést és a puffadást, valamint a székrekedést is. A rozmaringot különösen azoknak érdemes fogyasztani, akik étvágytalanságban szenvednek, vagy nehezebben emésztik meg a zsíros ételeket.
Általánosságban véve a rozmaring egy élénkítő, frissítő, roboráló gyógynövény.
Klimaxos tünetek enyhítésére is használható.
Használják a fürdővízek, (gyógyfürdők) illatosítására, miközben a fürdőző szervezetét felfrissíti.
Terhesség alatt vérellátást fokozó és fájássegítő tulajdonságai miatt nem szabad rozmaringtinktúrát és -olajat használni.
Afrodité cseppek: Pásztortáska, vasfű, levendula, kapormag, palástfű, galaj,citromfű
Fiatal lányok menstruációs ciklusának, hormonháztartásánk kiegyensúlyozására , változókori hormoningadozás egyensúlyba hozatalára ajánljuk .
Pásztortáska: Magas szaponin és flavonoid tartalma van. A méh izomzatát stimulálja, vérzéscsillapító, csökkenti a menstruációs görcsöket. Vértisztító és keringésjavító, menstruációs ciklust javító hatása miatt került a tea és tinktúra keverékbe.
Izomfájdalmakra és migrénes fejfájásra is használjuk, belsőleg és tinktúráját külsőleg bedörzsölésre is. Ekcémára és egyéb bőrbetegségekre is kiválóan alkalmas.
Vasfű: Vérképző hatású, Csökkenti a menstruációs fájdalmakat, és fokozza a tejelválasztást. A vasfű nyugtató és regeneráló hatással van az idegrendszerre, így alkalmas a kedélyállapot és a közérzet javítására, idegkimerültség és lehangoltság enyhítésére, továbbá feszültségoldásra. Ezen kívül tisztítja a vesét, májat regenerál és segít az epe termelésben is.
Levendula: erős fertőtlenítőszer, gyulladásgátló. Segít a depresszív, szorongó lelkiállapot leküzdésében, javítja a hangulatot. Nyugodt, ellazult alvást biztosít. Görcsoldó hatású, segít emésztési bántalmak, puffadás, bélpanaszok, hasi diszkomfort érzet esetén .
Kapormag: A kapormagot a természetgyógyászatban elsősorban gyomorerősítőként és vizelethajtóként tartjuk számon, de nyugtató és antibakteriális hatású, álmatlanság ellen, fogínygyulladás esetén is kiváló, ráadásul a leheletet is frissíti. Az inzulinszintet lehet kapormag segítségével csökkenteni. A premenstruációs időszakban inzulin érzékenyeknél fejfájás, puffadás, erőtlenség, agyi köd formájában is jelentkezhet az inzulin érzékenység. A kapormag rendkívül jó hatással van a hormonháztartásra, kiegyensúlyozza azt.
Palástfű: réti palástfű teáját elsősorban nőgyógyászati problémákra ajánljuk, például endometriózisra, gyulladásos betegségekre, menstruációs problémákra, változókori panaszokra, hőhullámra.Teája méherősítő és vérzéscsillapító, valamint a benne található szalicilsavtartalomnak köszönhetően fájdalomcsillapító hatású, ez utóbbi miatt például fejfájás, migrén esetén is alkalmazható.
Galaj: Nagyon hasznos, az egész mirigyrendszerünket védi. Pajzsmirigyproblémákra, alul- és túlműködésre is eredményesen használható. Jó vértisztító, ajánlott vesebántalmakra is. Álmatlanságra. és pattanásokra is használjuk, ezen kívül daganatok megelőzésében használható.
Citromfű: idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.Vízhajtásra éa megfázás, influenza esetén is kiválló.
Echinacea cseppek – ECHINACEA PURPUREA – Lángvörös kasvirág
Az őshazája a növénynek Amerika, ahol az őslakosoknak a legfontosabb gyógynövénye volt. Jelenleg a világon a legelfogadottabb immunserkentő gyógynövények közzé sorolják a kasvirágot.
A kasvirág már jóval az antibiotikumok megjelenése előtt ismert gyógynövénynek számított a gyógyászatban. A növény hatóanyagainak változatossága biztosítja a vírusellenes és immunserkentő hatást. Hatásait a kávésav, a cikóriasav és az echinacin vegyületeknek köszönheti a növény, mivel ezek a vegyületek a test saját vírusellenes vegyületéhez hasonló antivirális (vírusellenes) tulajdonságokkal rendelkeznek. A kasvirág az immunrendszert erősíti a náthavírusok és más mikroorganizmusok ellen, mivel növeli a szervezetben a properdin nevű vegyületet, mely működésbe hozza az immunrendszer azon részét, mely a vírusok, és baktériumok elleni védekezésben vesz részt, valamint segíti a fertőzések ellen küzdő fehérvérsejteket abban, hogy eljussanak a megfelelő területekre. A kasvirág gyökérkivonata nem csak az influenza, de a herpesz, húgyúti fertőzések, a középfülgyulladás, hörghurutra vagy arcüreg-gyulladásra és az egyéb vírusok ellen is hatékony. A növény növeli a szervezet ellenálló képességét a bakteriális fertőzésekkel szemben.
Külsőleg a kasvirág alkalmazható fekélyek, és égési sérüléseknél. A kasvirág megakadályozza a megégett testrész elfertőződését a fertőtlenítő hatása miatt. Az Echinacea csökkenti és így normalizál ja az immunválaszt olyan allergiás reakcióknál is, mint például az ekcéma (amire egyébként hagyományosan is használják).
Belsőleg alkalmazva a kasvirág rövid ideig enyhe bizsergést és zsibbadást okozhat a nyelven, de ez az érzés csak átmeneti!
Az ajánlott adagoknál a kasvirágnak nincs ismert mellékhatása, még terhes vagy szoptató nőknél sem. A margaréta-félékre allergiás emberek azonban vigyázzanak: könnyen lehet, hogy ők a kasvirágra is allergiásak. Ha bőrkiütést észlel vagy légzési zavarai támadnak, azonnal keresse fel kezelőorvosát.Ha fertőzés ellen antibiotikumot vagy más gyógyszert szed, a kasvirágot csak a gyógyszeres kezelés mellett és ne helyette használja!
Az orbáncolaj hatásosnak bizonyult sebek, zúzódások kezelésében fertőtlenítő, seb összehúzó,ránctalanító hatása miatt. A népi gyógyászat narancsbőrre,
műtéti hegek gyógyítására is ajánlja Rosaceára, pikkelysömörre, ekcémára – a bőr gyulladásos betegségeire is alkalmazhatjuk. Viszérgyulladásra is
használható. Kozmetikai célú fel...
Emésztést segítő keverék:
15 féle gyógynövényből készült, népgyógyászati tapasztalatok alapján. Segítséget nyújt a legtöbb hasi átmeneti diszkomfort érzés esetén.
Borsmenta: Gyomor és béltámogató, puffadásra, görcsök esetén , csökkenti a gyulladásokat
Vadgesztenye: vérkeringést támogatja, nyugtatja a gyomrot
Kömény: hasfájásra, hasmenésre, fokozott gázképződésre, hányinger és savasság esetén. Stimulálja a hasnyálmirigyet.
Szemvidítófű: erős gyulladásgátló, segíti a máj munkáját.
Bazsalikom: immunerősítő, étvágyjavító, szél ás vizelethajtó , nyugtató hatású
Aranyvesszőfű: vese és hólyaghurut esetén, vizelethajtó
Gyermekláncfű gyökér: májműködés erősítése, epekiválasztás serkentése, emésztés javítás
Cickafark: Emésztésjavító, görcsoldó, gyomor és bélhurut esetén, vízhajtó, erős gyulladáscsökkentő
Citromfű: Megöli a kórokozókat, ideg és szívnyugtató, görcsoldó, emésztést serkentő, hányinger, fejfájás és álmatlanság kezelő
Kisezerjófű: étvágyjavító, epeműködést serkentő, máj és bélbántalmak esetén ajánlott. Puffadás, gyengeség ellen, máj és emésztőrendszer tisztító.
Kamilla: erős gyulladáscsökkentő, görcsoldó, idegnyugtató, gyomor-bél- hólyag- és epezavaroknál hatékony segítség
Gyömbér: Gyulladáscsökkentő emésztést javító, mikróba elleni hatással bír, puffdás, gázképződés esetén
Vasfű: immunerősítő, máj és epebántalmak esetén jó erősítő, étvágyfokozó
Pemetefű: erősítőszer, nyákoldó, étvágytalanság, emésztési zavarok esetén ,fekélyek kezelésére, epehajtóként is javasolt.
Macskagyökér: nyugtató hatású, gyomor és béltraktus idegi bántalmaira, szív és érrendszeri zavarokra.
ORBÁNCFŰ – közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) népies megnevezése lyukaslevelűfű
A virágzás kezdete körülbelül egybeesik a nyári napfordulóval, emiatt már a pogány kor is varázserőt tulajdonított e növénynek.Az orbáncfű depresszióra, idegességre gyakorolt pozitív hatását tudományos kutatások is bizonyítják..Lényegesen kevesebb nemkívánt mellékhatást észleltek a növényi készítményekkel, mint a szintetikus szerekkel. Számos forgalomban levő antidepresszáns gyógyszer hatóanyagát orbáncfűből vonják ki.
Az orbáncfű virágából készült teát a gyógyászatban epehólyag-bántalmakban és gyomorfekélyes betegek kezelésére is használják. Kísérletes gyomorfekélyt kivédő hatása igazolt.orbáncfű hatóanyaga megtalálható az alkohol, egészségtelen étkezési szokások stb. által megterhelt máj és májgyulladás kezelésére összeállított többkomponensű készítményekben.Alkoholos kivonatának májműködést serkentő hatását is igazolták. Étvágycsökkentő hatása révén súlycsökkentő és egészséges testsúly megőrző készítményekben is alkalmazzák.
Használják idegesség, ingerlékenység, hangulatváltozások, fejfájás, puffadás, a menstruációkezdetén jelentkező enyhébb alhasi görcsök kezelésére.
Erős immunerősítő, vírusölő hatása van, a népi gyógyászat herpeszvírusra valamint hepatitisz B és C vírusra is ajánlja.
Az orbáncolaj hatásosnak bizonyult sebek, zúzódások kezelésében fertőtlenítő, sebösszehúzó,ránctalanító hatássa miatt. A népi gyógyászat narancsbőrre, műtéti hegek gyógyítására is ajánlja Rosaceára, pikkelysömörre, ekcémára – a bőr gyulladásos betegségeire is alkalmazhatjuk.
Használata kúraszerűen javasolt, 6 hét után 4 hét szünetet tartsunk.
Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése és epekő esetén, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Fogamzásgátlók és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkentheti. Fényérzékenységet okozhat.
Börkiütés elleni keverék: Aloe vera, nagybojtorján, zsálya, citromfű, diólevél, utifű, körömvirág.
A keveréket külsőleg és belsőleg egyszerre használhatjuk. Összeállítása során figyelembe vettük, hogy a krónikus bőrgyulladások hátterében legtöbbször a szervezet gyulladásos állapota, többnyire emésztési és bélproblémák állhatnak. Belsőleg folyadékban oldva ihatjuk, külsőleg a szokásos testápolónkba csepegtetve a problémás bőrfelületre kenhetjük. Egy üveg felhasználása után 4 hét szünetet kell tartani, Ez idő alatt más gyógynövények körültekintően használhatók. Vitamin készítményekkel együtt használható . Áldott állapotban nem ajánljuk.
Aloe vera: A növény elsősorban gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató sejtregeneráló és immunerősítő hatásairól ismert, viszont nem csak a külső használat segít. Legértékesebb tulajdonsága, hogy növeli a szervezet tápanyagfelvételi képességét. Anyagcsere szabályzó, csökkenti a koleszterinszintet, fokozza az anyagcserét, tisztítja a májat és a beleket, krónikus bélgyulladás esetén is segíthet. Beleink állapota tükröződhet a bőrünkön is.
Nagybojtorján: A bojtorjángyökér régóta használat izzasztó szer a népi gyógyászatban. Kiváló vizelethajtó és vértisztító, ezért méregtelenítőkúrák, gyulladásos megbetegedések esetén (pl. ízületi gyulladások, pattanásos, aknés bőr) és húgyúti fertőzéseknél is javasolt Serkenti az epeelválasztást, és enyhíti a gyomor-bél, valamint máj-epe panaszokat de reuma és bőrbetegségek kezelésére is használják. Külsőleg legtöbbször a zsíros korpás haj kezelésére, ekcéma, pikkelysömör zúzódások esetén használják.
Zsálya: A levelek illóolaj- és cseranyag-tartalmuknál fogva fertőtlenítő, baktériumölő, gyulladásgátló hatásúak. Növényi aszpirinnek is hívják. Keserű íze miatt kitűnő étvágyjavító, gyenge gyomorerősítő, megkönnyíti az emésztést, nyugtató hatást fejt ki a gyomor sima izmaira. Mértékletesen alkalmazva segíti a zsíros ételek emésztését. Külsőleg sebgyógyulásnál, fekélyeknél, égési sérüléseknél aranyérnél is használták. Szinte az összes vitamin megtalálható benne, valamint nagyon sok ásványi mikro és makroelem, terpentinek, fitohormonok, antioxidánsok és flavonoidok is .
Citromfű: idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló, IBS esetén is jól használható. Koffeinsavban és ferulsavban és tanninban is gazdag, így javítja a vérkeringét, csökkenti a bőrpírt, nyugtatja és táplálj a bőrt. Összehúzó hatása miatt bőr feszesítésére is használjuk.
Diólevél: Külsőleg bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmakban ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálónak használják. Bőrkiütések ellen fürdőket is készítenek a diólevélből. Ajánlják borogatóként szemgyulladás és hályogképződés ellen is. Teáját gyomor-bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak, étvágyjavítónak isszák. A fenti használati módok többnyire a vértisztító, ér összehúzó hatásának köszönhető.
Utifű: A népi gyógyászatban külsőleg bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használták. gyorsítja a gyógyulási folyamatokat, beleértve a természetes sebfertőzéseket, és a vérzést is megállítja. Szabályozza az emésztést, enyhíti a hányinger érzetét, és a bélfájdalmakat, csökkenti a rovarok szúrása utáni bőrreakciót - megakadályozza a viszketést, duzzanatot, és a fájdalmat a szúrás területén. Javítja a bőr, és a haj minőségét,
Körömvirág: Külsőleg visszérgyulladásra, rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások gyógyítására, fehér folyás elleni öblítők alkotórészeként alkalmazzák. Hegesítő tulajdonsága érvényesül zúzódásoknál, fagydaganatnál, ekcémáknál és keléseknél. Sikerrel alkalmazzák bőrgyulladások és nyálkahártyapanaszok gyógyításánál.A körömvirág enyhítő és viszketéscsillapító hatásának köszönhetően külsőleg kiegészítő kezeléseknél használatos.Fertőtlenyítő, gyulladáscsökkentő valamint sebgyógyulást elősegítő tulajdonságai miatt bőr-és szájüregi betegségek kezelésére ajánlott. Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is.
Calendula officinalis -Körömvirág
A körömvirágot már a középkorban alkalmazták bélzavarok és májbajok esetén. Ennek a narancssárga virágú növénynek ma még mindig sokféle hatást tulajdonítanak. Élénkítő és görcsoldó, alkalmazzák asztmánál, köhögésnél, álmatlanságnál, szívdobogásnál és szorongásos állapotnál. Gyulladásgátló, antibakteriális, fertőtlenítő hatású. Különösen ajánlott lassú anyagcsere és emésztési problémák esetén, epehólyag gyulladásra. Magas antioxidáns tartalma miatt a daganatos betegségek megelőzésében is segíthet.
Lázcsillapító, látásjavító is, mivel tisztítja a szemfenék ereit. Fogíny ápolására szájvízként is használják. Menstruációt elősegítő hatása azért van, mert enyhe mértékben stimulálja az ösztrogénhormon termelését. Fájdalmas menstruáció és az azt kísérő idegesség esetén is használható.
Külsőleg visszérgyulladásra, rosszul gyógyuló sebek, bőrelváltozások gyógyítására, fehérfolyás elleni öblítők alkotórészeként alkalmazzák. Hegesítő tulajdonsága érvényesül zúzódásoknál, fagydaganatnál, ekcémáknál és keléseknél. Sikerrel alkalmazzák bőrgyulladások és nyálkahártyapanaszok gyógyításánál.
A körömvirág enyhítő és viszketéscsillapító hatásának köszönhetően külsőleg kiegészítő kezeléseknél használatos. Használják bőrrepedések, kisebb sebek, rovarcsípések és napsugárzás okozta bőrgyulladás esetén is.
Magas E vitamin tartalmának köszönhetően a kozmetikai iparban különféle fiatalító, bőrbarát, ránctalanító krémeket készítenek belőle.
A gasztronómiában felhasználva az étleknek enyhe csípős ízt ad, virágszirmait levesek, mártások, húsételek, rizs, sajt, vaj…. színesítésére használják.
MEMÓRIA CSEPPEK:
Rozmaring:
A vérkeringést serkentő hatása miatt növeli az agyi erek vérellátását, élénkíti a memóriát. Stimulálja a máj működését, emésztésjavító, epehajtó, szélhajtó, görcsoldó hatású.. Azokban az időszakokban, amikor fokozott agyműködésre van szükségünk (például vizsgaidőszakban), igyunk naponta két-három csésze rozmaringteát, vagy használjuk a cseppeket. Emellett a rozmaring nyugtató, stresszoldó, kiegyensúlyozó hatással is bír: ha egy órát olyan környezetben töltünk, ahol rozmaring illatát érezzük, nemcsak nyugodtabbak, vidámabbak leszünk, de az agyunk is felfrissül.
A cseppben élénkítő, frissítő, tonizáló tulajdonsága miatt került, valamint a vérnyomás szabályozásában játszik fontos szerepet. Népdalainkban gyakran szerepel: az emlékezés és a hűség növenyeként említik.
Ginko biloba:
Erős antioxidánsokat tartalmaz, amik megküzdenek a szabad gyökök káros hatásaival. A ginkgo képes megszűntetni a testünkben lévő gyulladásokat, fokozza a véráramlást, ugyanis elősegíti az erek tágulását, emiatt pedig jótékonyan hat a keringésre, főleg a perifériás keringésre. Bár ezen a téren még további kutatásokra van szükség, de tény, hogy a ginkgo segíthet az Alzheimer-kór és a demencia tüneteinek enyhítésében. Több kutatás szerint a ginkgo javítja az egészséges emberek mentális teljesítményét, vagyis "serkenti" a memóriát és segít a fókuszálásban. Egyes amerikai kutatások azt találták, hogy a ginkgo segíthet a szorongás leküzdésében, ami a benne található antioxidánsoknak köszönhető. A gingo bilobát tanulmányozó kutatók nagy része arra jutott, hogy a ginko megnöveli a szem vérellátását, így javítva a látást. A véráramlást fokozó és a gyulladást csökkentő képessége miatt a ginkgo hatékonyan tud segíteni a fejfájásokon, migrénen és még az asztmatikus rohamokon is.
Diófa levél és gyümölcs :
a dió gyümölcsét megnézve, szinte mindenkinek az agy formája jut eszébe. Az analógiás népi gyógyászat is az agy karbantartójának tartja. A diófa egyike azoknak az értékes növényeknek, amelynek minden részét hasznosítjuk. Nem csupán a termése és a fája hasznos, hanem a levele is. Forrázatát külsőleg bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmakban ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálónak használják. Bőrkiütések ellen fürdőket is készítenek a diólevélből. Ajánlják borogatóként szemgyulladás és hályogképződés ellen is. Teáját gyomor-bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak, étvágyjavítónak isszák. A fenti használati módok többnyire a vértisztító, ér összehúzó hatásának köszönhető. A cseppbe ezért is került, hogy az agyi ereket stimulálja, a vért tisztítsa, a vérben található plakkokat és egyéb fertőzéseket oldja.
Áldott állapotban nem javasolt!
A legyengült immunrendszer támogatására hoztuk létre ezt a cseppet. Több ,bizonyítottan az immunrendszer serkentésben hasznos gyógynövények keveréke. Áldott állapotban nem javasolt.
Gyermekláncfű teljes növény: használjuk májműködés segítésére, epetermelés fokozására. Csökkenti a vérzsírt, oldja a koleszterint. Szabályozza a bélműködést, megszünteti a székrekedést. Tonizáló, étvágyjavító, emésztést serkentő és erős vizelethajtó hatása is van. A gyökere inulintartalma miatt cukorbetegek diétájában alkalmazható. A levél ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, saláták részeként nyersen is fogyasztható. Tisztítja a nyirokrendszert, ami nélkül a salakanyagok elszállítása és kiürítése lehetetlen lenne.
Rozmaring: A rozmaring tea vérkeringést serkentő hatása miatt növeli az agyi erek vérellátását, élénkíti a memóriát.Stimulálja a máj működését, emésztésjavító, epehajtó, szélhajtó, görcsoldó hatású.Külsőleg reuma, ízületi gyulladás esetén használjuk teáját lemosószernek, valamint illóolaját és a belőle készült kenőcsöt bedörzsölésre.
Mandulafenyő: A tűlevél tartalmaz gyantát, cserzőanyagokat, ásványianyagokat, vitaminokat (C-, B2-, K-vitamin) karotinoidokat, illóolajokat. A tűlevélben 6x több C-vitamin van, mint a citromban vagy narancsban. Napjainkban a fenyő fiatal tűleveleinek, rügyeinek főzetét leginkább légúti problémák, megfázás, köhögés, torokfájás esetén ajánlják, ami ebben az időszakban kifejezetten jól jöhet. Külsőleg a gyógyászat az erdei fenyő illóolaját ízületi gyulladás, reumás problémák kezelésére balzsamokban, kenőcsökben használják. A fenyőgyantát gyógytapaszok alkotórészeként alkalmazzák, illetve az ekcéma, pikkelysömör kezelésére is alkalmas .
Máriatövis: Elsősorban a máj méregtelenítőjeként ismerjük. Erős gyulladáscsökkentő, képes a máj szöveteinek regenerálására. Ezen kívül még számos gyógyhatása ismert:fitoösztrogénjei segítenek a női szervezetnek, egyensúlyban tartják a női hormonháztartást, a menstruációs görcsöket, enyhítik..A máriatövis tanninjai révén elősegíti a sebgyógyulást, csökkenti a vérzést, mérsékli az epekövek képződésének az áramlás növelésével Mivel az allergiák fő kiváltó oka a felgyülemlett méreganyagok jelenléte a szervezetben, a máriatövismag kúrával végzett méregtelenítés rendezni tudja az allergiás tüneteket is.
Citromfű: Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, idegnyugtatásra, ideges eredetű szívpanaszokra használjuk. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.Az egyik legerősebb baktérium és vírusölő tulajdonsággal rendelkező gyógynövényünk.
Kakukkfű: Felhasználható szélbántalmak, étvágytalanság, bronchitis, köhögés (akár szamárköhögés), megfázás, influenza (láz), orrmelléküreg-gyulladás, torokfájás, asztma, fogfájás, ajak herpesz, övsömör, gombás fertőzések, körömgomba, húgyúti fertőzések és görcsök ellen Stimulálja csecsemőmirigyet, fokozza a fehérvérsejt-termelést és erősíti az immunrendszert és a tüdőt.
Fekete üröm: Megszünteti az erjedést, a puffadást. Gyorsítja az anyagcserét, a belek mozgását, a székletürítést. Oldja a bélgörcsöket. A belekben megszünteti a gombásodást, így candida esetén különösen ajánlott fogyasztása. Szünteti a kólikát. Az epehólyag ürítését serkenti, és elősegíti a zsírmáj regenerálódását, valamint helyreállítja a máj méregtelenítő funkcióját. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. A lépnagyobbodás kezelésében kiváló. Erős vízhajtó, csökkenti a vesék túlterheltségét. Nyugtatja és erősíti az idegrendszert, és epilepszia kezelésére is alkalmazható. Enyhíti a menstruációs görcsöket. Féreghajtásra is kiváló.
Torma (Armoracia rusticana)
A Volga és a Don környékéről származik, ma is az életerő jelképe azon a vidékeken. Elvadulva ártereken, nedves réteken és szántók mellett is előfordul. A mindenki által köztudott erős illatát intenzív illóolaj-tartalmának köszönheti. Fő hatóanyaga a mustárolaj, a szinigrin , glikozidok, illóolaj, de fellelhető benne C-vitamin és kálium is. A legújabb kutatások bebizonyították, hogy a frissen reszelt torma baktérium- és vírusölő hatása félnapon át tart. A torma antibakteriális hatását a benne található glikozidoknak köszönheti, a mustárolaj viszont fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a kálium pedig serkenti a veseműködést.
Bevethetjük étvágytalanság, rossz emésztés, puffadás esetén. Idegnyugtató, megszünteti a fejfájást, fogfájást. “A mustárhoz hasonlóan tisztítja az agyvelőt” írta róla Lippai János 1664-ben. Enyhíti a rovarcsípés fájdalmát.
A reszelt tormát vese- és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén is ajánlják, és a felső légutak hurutja esetén a torma és méz keveréke kiváló gyógyír lehet. A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát pakolásként is hatásosan alkalmazzák. A torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat.
Nagyon alacsony a kalória-, de magas a rosttartalma, tele van vitaminnal, ásványi anyaggal, elektrolittal és fitonutriensekkel. Tele van B-vitaminnal, kalciummal, rézzel, cinkkel, vassal, foszforral, mangánnal és magnéziummal, C-vitamin tartalma pedig igazán lenyűgöző. Hányinger enyhítésére a reszelt, forralt torma gőzének belelélegzése igazi csodaszer. A felszabaduló illatanyagok csökkentik a panaszokat, mivel ellazítja az izmokat, csökkenti a rosszullétet és a fejfájást is . A torma tinktúra használatával belsőleg és külsőleg a halántékot kenegetve az erős fejfájás is csökkenthető.
A tormában lévő glukozinolát erősíti a májat a méregtelenítő folyamatban.
Magas rosttartalma a bélcsatorna tisztítására alkalmas pl. székrekedés. Bélféregűző hatása ismert.
A tormakúrával az immunrendszer is formába hozható. Különösen a megfázásos időszakban javasolt, a nátha elkerülésére. Ha már megtörtént a baj, a tormakúra enyhítheti a megfázást.
Terhesség és allergia esetén, valamint extrém magas vérnyomásnál mértékkel használjuk a tormát.
CICKAFARK közönséges ( Achillea millefolium)
A legenda szerint Achilles a trójai háború idején cickafarkleveles borogatással állította meg a katonák sebének vérzését (innen ered a növény latin neve is: Achillea millefolium). Ma már a tudomány is elismeri, hogy a cickafark vérzéscsillapító hatással is bír.
A cickafark hatóanyagokban gazdag gyógynövény, jelentős mennyiségben tartalmaz cseranyagokat, szalicilsavat, és flavonoidokat, emellett illóolaj tartalma is számottevő.
Kiváló gyulladáscsökkentő, alhasi problémákra, hüvely- és méhgyulladásra, nyálkahártya- és fogínygyulladásra isajánlott. Csökkenti a görcsöket, a menstruációs vérzést, általános görcsoldó. Köhögéscsillapító, elősegíti a megfelelő epe-és májműködést, szabályozza a vese működését, valamint puffadásra, emésztésjavításra, étvágytalanságra is alkalmazzuk bátran. Fokozza a bélbolyhok működését, és szabályos székletet biztosít. Sebösszehúzó, sebgyógyító. Erősíti a vénák falát, élénkíti a vénás keringést. A húgyúti- és a légzőszervi bajoknál nélkülözhetetlen.
Javasolt erős vérzés, PMS, petefészek-gyulladás esetén, változókori tünetek enyhítésére, belső nyugtalanság esetén, szabálytalan ciklus beállítására, valamint daganatellenes hatással is rendelkezik, a népi gyógyászatban a TBC és a tüdőrák ellenszere. Prosztata-duzzanatnál és az asztma kezelésében is segít. Vérzéscsillapító, tüdő-, méh-, hólyag-, végbél-, és orrvérzésre ajánlott, de sebekre, fekélyekre is használható. A tág pórusú, zsíros bőrt is tisztíthatjuk vele.
Fogyaszthatjuk teaként, de készíthetünk belőle tinktúrát, borogatást és ülőfürdőt is.
A hölgyek teájának is nevezik. Miért is?:
A fitoösztrogének a növényekben előforduló ösztrogénhoz hasonló anyagok, olyan növényi eredetű vegyületek gyűjtőneve, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonlóan, a szervezet ösztrogén receptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani. Ez azért lehetséges, mert a fitoösztrogének és az ösztrogén női nemi hormonok között szerkezeti hasonlóság van. De ebből az is következik, hogy egyetlenegy növénynek sincs ösztrogén tartalma! Ha fitoösztrogének kapcsolódnak az emberi szervezet ösztrogén receptoraihoz, akkor azok nem változtatják meg a vér ösztrogén szintjét. De ha a vérben az ösztrogén szintje alacsony, akkor ösztrogénhez hasonló hatást váltanak ki, ha viszont magas, akkor anti-ösztrogén hatás keletkezik. Tehát a fitoösztrogéneknek kiegyensúlyozó hatásuk van, és kimagasló szerepük a hormonális egyensúly visszaállításában, fenntartásában.
Változó kori panaszoknál az alábbi gyógynövényekkel készítsünk egyenlő arányú főzetet: pásztortáska, palástfű, levendula, citromfű, komló, galagonya. Lefekvés előtt fogyasszuk.Narancsbőrre: egy dl bázisolajba cseppentsünk 3 csepp cickafark-olajat.
Bár jobbára gyógynövényként ismerhetjük, levele gyorsítja a komposztálandó növények bomlásának folyamatát, így itt is jó szolgálatot tesz.
Javallat és ellenjavallat
Allergia esetén már a növény érintése is viszketést vált ki, kiütést okozhat! Az erre érzékenyek semmilyen formában ne alkalmazzák! A cickafark használható a fent leírt eseteknél és problémáknál, ám menstruáció alatt szüneteltetni kell fogyasztását. Kúraszerű használata csak szüneteket tartva ajánlott, hosszú, évekig tartó használata semmiképpen nem ajánlott!
Citromfű
A gyógyászat történetében évszázadok óta ismert és nagyrabecsült növény. Antibakteriális, fertőtlenítő tulajdonsága miatt az ókorban csípésekre, harapásokra külsőleg alkalmazták.
Avicenna, a híres perzsa orvos Canon Medicinae (A gyógyítás művészete) című munkájában már említi a citromfüvet, mely „örömmel tölti meg a szívet”. A XVII. században depresszióra használták. Paracelsus, a híres svájci orvos azt tartotta róla, hogy meghosszabbítja életünket. Valóban, a világ legidősebb emberei közül többen fogyasztják napi rendszerességgel a citromfű teáját.
Gingko (Gingko biloba) páfrányfenyő
A világ egyik legérdekesebb fája a ginkgo biloba, ami akár 1000 évig is elélhet, így ezek a legidősebb fák a Földön. A fa akár 120 méter magasra is megnőhet, és még a radioaktív sugárzást is kibírja.
A ginkgo bilobát már több, mint 5000 éve a kínai orvoslásban előszeretettel használják. Jellemzően a leveleiből nyerik ki a hatóanyagot.
A ginkgo bilobát Európában széles körben alkalmazzák a kognitív funkciók javítására. A növény közvetlenül védi a létfontosságú idegsejteket, előmozdítja a celluláris védelmet, így a ginkgo biloba pozitív hatással van a memóriára és a gondolkodásra is. Javítja a tanulási képességet, de erősíti a szociális viselkedést és javítja a hangulatot is. Alzheimeres betegek mindennapi életét is javítja. Depresszió kezelésében is szép sikereket értek el használatával. A ginkgo bilobáról bebizonyosodott, hogy javítja a vér áramlását, ezért az ízületek mozgását is fokozza.
A makula-degeneráció egy progresszív szembetegség, ami a retinát is érinti. A ginkgo biloba olyan aktív vegyületeket tartalmaz, melyek segítenek megállítani vagy jelentősen csökkenteni a makula-degeneráció tüneteit. A ginkgo bilobáról kimutatták, hogy segít megerősíteni az idegsejteket és a szemben található véredényeket.
Használják szédülés, fülzúgás, halláscsökkenés viszértágulat és aranyér betegség kezelésében is. Jótékony hatását a véráramlás serkentésével, az erek tágításával éri el, valamint erős gyulladáscsökkentő hatással is bír. A jobb vérellátás gyorsítja a gyógyulást, vagy megelőzi a betegség kialakulását. Előnyös tulajdonságai az immunrendszer erősítésében is szerepet játszanak.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Már Kr.e a II. évszázadban is írtak róla, a növény hatásosságát szinte mindegyik korabeli orvosi munka említi. A gyógyászatban a különböző mentafajok legalább 2000 éve ismertek hazánkban és Erdélyben ma is fontos növénye a népi gyógyászatnak.
Hűsítő és nyugtató hatásai vannak a testünkre és a lelkünkre egyaránt. Jelentős C-vitamint, mangánt és rezet tartalmaz, emellett olyan vegyületeket, melyeknek antioxidáns, antibakteriális, gombaellenes,
vírusölő és görcsoldó hatásai is vannak.
Terápiás alkalmazásakor fokozza a nyálképződést, segíti az emésztést. Ideg- és gyomorerősítő, enyhíti a hányingert, az emésztőrendszer simaizmainak elernyesztésével csökkenti a gyomorgörcsöt, szélhajtó és antiszeptikus hatású, valamint serkenti az epeműködést. A borsmentából készült tea ezért
fogyókúra esetén is hasznos.
A borsmenta hatékony az irritábilis bél szindróma tüneteinek csökkentésében, enyhíti a puffadást, a hasi görcsöket, javítja az emésztést is.
Köhögés, hurut és torokfájás kezelésére is alkalmazható. Hűti a gyulladt torkot, fertőtleníti a szájüreget.
Tiszta üde leheletet biztosít, megakadályozhatja a fogszuvasodásért felelős baktériumok elszaporodását. Leggyakoribb napi felhasználási módja a rágógumik , fogkrémek és szájvizek.
Szeszes kivonata többféle fájdalomcsillapító szer alkotóeleme. Antireumatikus hatású kenőcsök, masszázs- és fürdőolaj alkotórésze. Lumbágó és izomfájás esetén a bőrbe dörzsölve hat.
Fejfájás és migrén esetén is hatásos szer, mert lazítja a simaizmokat, oldja a stresszes feszültséget, élénkíti a vérkeringést.
A borsmenta élénkíti a központi idegrendszert, elűzi az álmosságot és a fáradtságot, élénkít és segíti a tiszta gondolkodást. Vizsgák előtt is érdemes a halántékot bekenni borsmenta olajjal.
Csillapítja a rovarcsípések, bőrbetegségek okozta viszketést, megnyugtatja a napégette bőrt, lehűti az átforrósodott testet. nagyon hatásos lehet a pattanások, bőrproblémák kezelésében.
A borsmentaolaj lehűti az érzelmeket, eloszlatja a haragot, hisztériát és idegességet. Segít a depressziónál, tetterőre váltja a szellemi fáradtságot. Elevenít, és segít összpontosítani. Életre kelti a tespedt központi idegrendszert, serkenti az agyműködést, tisztázza a gondolkodási folyamatokat.
Erős illóanyaga miatt irritációt okozhat, ezért külsőleg használata előtt bőrpróbát végezzünk. 6 év alatti gyermekeknek ne adjuk, még párásítás formájában sem, mert hörgőgörcsöt okozhat.
Mellékvese cseppek
Echinacea: A kasvirág tele van olyan növényi összetevőkkel, melyek antioxidánsként funkcionálnak, mint például flavonoidok és a kávésav-származékok. Ezek segítenek a szervezetnek felvenni a harcot az oxidatív stresszel, mely krónikus betegségek, cukor-, és szívbetegség kialakulásához is vezethet.
Parlagfű: a sejtlégzést segíti, allergiás megbetegedések esetén hatásos, emésztést segíti, hajnövesztő szer, nagy mennyiségben tartalmaz B37 vitamint, és a kevésbé ismert P2 vitamint. Ásványi anyagokban gazdag, sok vasat, rezet és káliumot tartalmaz, ezen kívül enzimeket és nyomelemeket.”
Ökórfarkkóró: A tüdő meridiánhoz kapcsolódik. Erős váladékoldó, görcsoldó, vizelethajtó, köptető, köhögéscsillapító, fájdalomcsillapító, hűtő vértisztító, sebgyógyító, gyulladásgátló, nyugtató, fertőtlenítő. Szárító hűtő tulajdonságait használjuk itt a keverékben.
Fehér here: Hazánkban is termesztett takarmánynövényként ismert gyógyhatású növény. Hatóanyagai: flavonoidok, fitoösztrogének, ásványi anyagok, kalcium, protein. A népi gyógyászatban előszeretettel alkalmazták a nők esetében a termékenység fokozására, premenstruációs tünetek enyhítésére, illetve a változó korban a hormon egyensúly visszaállításában. Emellett gyulladáscsökkentő, hurutoldó, görcsoldó, hasznos bőrproblémák, emésztési gondok orvoslásában.
Citromfű: talán az egyik legismertebb gyógynövényünk. Az ifdeges eredetű feszültség oldására is használjuk. Pipaccsal együtt képes a gyorsan bedobbanó szívet is nyugtatni, a helyes ritmust visszaállítani. Nem szívgyógyszer, csak az idegességet oldja. Mellette nagyon erős vírus és baktérium ölő, fertőtlenítő szer. Még a herpesz vírus esetén is sikerrel alkalmazhatjuk.
Galaj: mostanában sokat hallunk róla, mint a pajzsmirigy segítője. A test egész mirigyrendszerére nagyon jó hatással van. Tisztítja, és a működést mind alulműködés, mind túlműködés esetén kiegyensúlyozza. Daganatos megbetegedések megelőzésére is használhatjuk. Álmatlanság esetén a citromfűvel segítenek az elalvásban .
Borágó: kalcium- kálium- és egyéb ásványi só-tartalmának köszönhető. Flavonoidokat, alkaloidokat és némi illóolajat tartalmaz. Teája vizelethajtó hatású, alkalmas vese- és hólyagbántalmak enyhítésére. Leveleinek forrázata serkenti a mellékvesék működését, ezért gyakran alkalmazzák pánikbetegség esetén szorongás oldására.
Pipacs: Egészséges szívű felnőtteknek ajánlott a szív fokozott ingerlékenysége (szívdobogásérzetre való hajlam) esetén. A neurotikus állapot tüneti kezelésére használják, enyhe álmatlanság esetén. A szirmokból előállított gyógykészítmény hatékony a száraz köhögés és a rekedtség kezelésében.
Rózsa: A rózsa csillapítja a szorongást és a rossz közérzetet, megnyugtatja a szívet és az idegeket, kiegyensúlyozottá tesz bennünket. Javítja a kondíciónkat, összhangot teremt a szívünk és az elménk között. Örömmel tölti el szívünket, lelkünket, már a látványa, illata is, de a gyógyhatása is hasonló .
Kisvirágú füzike – (Epilobium parviflorum)
Egy müncheni gyógyszerkönyvben, 1880-ban még szerepelt , mint hivatalosan használt gyógynövény, majd feledésbe merült. Maria Treiben élesztette újjá a használatát, meglepően jó eredményekkel a prosztata betegségek gyógyításánál.
Speciális növényi immunanyagokat, flavonoidokat tartalmaz, emellett értékes polifenolok, szterolok, triperpénsavak és cserzőanyagok találhatók meg benne.
Antioxidáns, immunerősítő, vízhajtó, hangulatjavító.
Férfiaknak. Rendszeres fogyasztásával elkerülhető, illetve megelőzhető a prosztata megnagyobbodása, gyulladása, a prosztata szöveteinek kóros elburjánzása. A kisvirágú füzike hatóanyagai csökkentik a vizelések számát, egyúttal növelik az egyszeri mennyiséget, a kiürülés hatékonyságát. Már a kellemetlen tünetek megjelenése előtt, 40 éves kor felett elkezdhető a szedése, a tünetek megjelenésekor pedig hamar mérsékli, meg is szünteti az állandó vizelési ingert, a vizeletürítéssel járó fájdalmakat, a gyenge vizeletsugarat, az utócsepegést, az ürítés nehézségeit.
Legújabb tudományos eredmények szerint béta szitoszterol hatóanyaga miatt megelőzhető vele a prosztata rák kialakulása.
Nőknek. Kíméletes, de hatékony gyulladáscsökkentő hatása miatt hólyaggyulladás,hólyagműködési elégtelenség esetén kiválóan használható, nagy segítség a méh és a petefészek fertőzéseinél is. A vesemedence-gyulladásttermészetes úton kezeli, csillapítja az altesti fájdalmakat, megszünteti a visszatérő hólyag- és húgyhólyag gyulladásait, a vizeletürítési nehézségeket, mérsékli a zavaró vizeletcsepegést.
Fogyasztható más gyógynövényekkel elegyítve is, például kakukkfűvel, mezei zsurlóval, tökmaggal, aranyvesszőfűvel, csalánnal, gyermekláncfűvel.
Nincs ismert mellékhatása, folyamatosan fogyasztható.
ZSÁLYÁS SZÁJVÍZ
A szájvíz tartalmaz: zsályát, diólevelet, kamillát, fodormentát, kakukkfüvet, amelyet alkoholban oldottunk fel. Így érvényesülnek legjobban a gyógynövények hatóanyagai.
A szájápolás rendkívül fontos, nemcsak azért, mert ezzel megakadályozhatjuk olyan súlyosabb problémák kialakulását, mint a fogszuvasodás vagy az ínyproblémák, de emellett az emésztésünk is a szájban kezdődik. A szájban lévő enzimek emésztő hatása a szájnyál gyengén alkalikus kémhatásától is függ. Ezt a lúgos kémhatást kell megőriznünk, ebben segítenek a gyógynövények amellett, hogy fertőtlenítő, összehúzó, gyulladásgátló és frissítő hatásukat is kifejtik. A szájüregben gyakran keletkeznek fizikai sérülések a harapás, rágás folyamán, ezek ápolását, regenerálódását segíti a kamilla. A dió gombaölő hatással is rendelkezik. A zsálya az emésztést segíti elő, a kakukkfű és a menta fertőtlenít és a friss leheletet biztosítja. Vízben feloldva alkoholtartalma rendkívül alacsony, a szájvíz ízén nem érződik. A szájüreg öblítés után nem szárad ki, ez mutatja a ph érték változatlanságát. Esti öblítés után reggel még friss szájízzel ébredhetünk.
Kamilla ( Matricaria chamomilla) orvosi székfű
A kamillát közel 5000 éve használják tea, növényi kivonat és kozmetikai formákban a nyugalom, a vitalitás, a fiatalos megjelenés és a hosszú élettartam elősegítése érdekében.
A kamillát néha növényi aszpirinnek is nevezik, mivel évszázadok óta népszerű otthoni gyógymód a fájdalom csökkentésére. Hatékonyak az arcüreg gyulladás, a bőrirritáció, a fogfájás és a fertőzések csökkentésében.
Erőteljes emésztő relaxánsnak tekinthető, a kamilla tea felhasználható különböző gyomor-bélrendszeri zavarok kezelésére, beleértve a gázképződést, a savas reflux tüneteket, az emésztési zavarokat, a hasmenést, az étvágytalanságot, az émelygést és a hányást. A kamilla kivonat segíthet a hasmenés és a kólika gyermekeknél történő csökkentésében, valamint a fájdalom és a szorongás enyhítésében is. A kamilla, akár tea, tinktúra vagy illóolaj formájában, az egyik legjobb gyógynövény a stressz elleni küzdelemben és a relaxáció elősegítéséhez. A kamilla gőz inhalálása illóolajok segítségével ajánlott a szorongás és az általános depresszió természetes gyógymódjaként. Az inhalálás segít az arcüreggyulladás és orrdugulás esetén is.
A kamillavirág természetesen csökkenti az ízületi gyulladással, sérülésekkel, hátfájással, terhességgel kapcsolatos fájdalmat. Tény, hogy a fájdalomcsökkentő tulajdonságokat még arra is használják, hogy megnyugtassa a testet és az elmét a szülés után. A világ egyes részein – például Mexikóban – kamilla teát adnak a nőknek a szülés után, hogy lazítsák a hasizmokat, és segítsenek a pihenésben.
Nemrégiben számos tanulmány ásta bele magát a kamilla daganatellenes hatásába. A bizonyítékok azt mutatják, hogy a kamilla megakadályozza a rákos tumor növekedését és természetes rákkezelést eredményez. Úgy gondolják, hogy a rákos sejtek gátlása a kamilla apigenin nevű antioxidánsoknak tulajdonítható, amely egy bioaktív összetevő és úgy tűnik segít a bőr-, a prosztata-, a mell- és a petefészekrák elleni küzdelemben.
Száraz, irritált, idős vagy piroskás bőrtől szenved? Próbálja meg kamilla olajjal kenegetni. A kamilla elősegíti a sima, egészséges bőrt és enyhíti az irritációt a gyulladásgátló és antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően. A kamilla flavonoidjai és illóolajai a bőr mélyebb rétegeibe kerülnek, megőrizve annak fiatalos megjelenését, színét és immunvédelmét.
A kamilla sok jó tulajdonsága ellenére ritkán ugyan , de allergiát okozhat. Amennyiben szezonális allergiában szenved, mindenképp kérje ki kezelőorvosa tanácsát használata előtt. Ugyanígy várandósság esetén is beszélje meg a kamilla használatát orvosával!
ÖKÖRFARKKÓRÓ ( Verbascum phlomoides )
A szöszös ökörfarkkóró már a középkorban is ismert és megbecsült gyógynövény volt. Akkoriban köptetőként és lázcsillapítószerként, hasmenés és gyomorfájás, valamint külsőleg kelések, sebek, ótvar, szemölcs, aranyér és hajhullás kezelésére ajánlották. De merev, egyenes szárát faggyúba vagy gyantába mártva fáklyaként is felhasználták.
A népi hagyomány szerint, ha Nagyboldogasszony napján megszentelik a növényt, az meg fog védeni a villámcsapástól és a démonoktól. Így az elhárított szerencsétlenség jelképe.
Indiában a biztonság növényeként tisztelik az ökörfarkkórót, ezért sok házban az ajtó vagy az ablak fölé akasztják, hogy megvédje a bent lakókat a gonosz szellemektől. A sárga, ragyogó színű virágok a fényt jelképezik, mely elűzi a gonoszt és a rossz szellemeket.
A mágikus kelta szertartásokon az ökörfarkkórót füstölőként alkalmazták, mert úgy tartották, hogy a növényből származó füst belélegzésével megszerezhetik az ősök tudását. A druidák ökörfarkkóró segítségével festették be szertartási öltözéküket is.
Hatóanyagai: Nyálkaanyagokat , szaponinokat, flavonoidokat és karotinoidokat tartalmaz.
A növény virágaiból készült tea kiváló köhögéscsillapító, ezért elsősorban meghűléses betegségek, garat- és gégehurut, valamint a felső légutak gyulladásainak (és az ezzel társuló száraz köhögés) kezelésére alkalmas. Az ökörfarkkóróból készített főzet allergiás szénanátha esetén is enyhülést hozhat
Az állatgyógyászatban is használják, ugyanis a kisállatok hurutos köhögését is enyhíti.
A népi gyógyászatban fülgyulladás és fülekcéma ellen is hatásosnak tartják, ezzel kapcsolatban szintén nincsenek modern vizsgálati eredmények. Napjainkban a vegyiparban szőke hajat ápoló samponokat készítenek belőle.
Allergia csepp:
Összetevői: parlagfű, echinacea, ökörfarkkóró, 40 % alkohol, desztillált víz. Naponta 2*20 cseppet érdemes alkalmazni, bármilyen folyadékban étkezés előtt.
Szervezetünkben felhalmozódott méreganyagok és a környezetünkben lévő szennyeződések sokszor az immunrendszer téves reakcióit váltják ki. Ez a csepp segíthet az immunválasz kiegyensúlyozásában.
A leggyakoribb allergiát a p.arlagfű váltja ki. Tinktúránk alapjaként ezt a növényt választottuk. A csepp rendszeres használatával az immunrendszert hozzászoktatjuk a p.arlagfűhöz. Kialakult allergia esetén is alkalmazható. Ilyenkor lökésterápiaként, óránként bevehetjük a 20 cseppet, amíg nem mérséklődnek a tünetek.
Az Echinacea vagy bíbor kasvirág az immunrendszer egyik támogatója, mérsékli a tévesen adott immunválaszokat. Az allergiás tünetek többnyire heves nyálkareakciókkal járnak.
Az ökörfarkkóró tudja csökkenteni a köhögést, orrváladékozást, szemkönnyezést. A testben felgyülemlett váladékokat oldja
Áldott állapotban és szoptatás idején nem használható. Gyermekeknek 3*5-10 csepp mennyiségben körültekintően adható. Vitaminokkal együtt szedhető. Más gyógynövényekkel egyidőben használni nem javasoljuk.
Fodormenta (Mentha spicata)
Hasonló aromájú, mint a borsmenta, de hűsítő italok, koktélok készítésére alkalmasabb (belőle készítik a Mojitót is). Kellemes, friss ízének köszönhetően felhasználási módjainak száma végtelen. Ízesíthető vele üdítő, koktél, hústöltelék, gyümölcssaláta, vagy akár fagylalt is. A konyhaművészetben igen gyakran használják likőrök, cukorkák, italok ízesítőjeként. Finom teát készíthetünk belőle: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összeaprított fodormentalevelet, majd 5 perc elteltével szűrjük le. Fűszerként is remek: ízletes fodormenta szósz készíthető belőle, mely a báránysültnek különösen pikáns ízvilágot kölcsönöz.
Gyógyászati felhasználása is megegyezik a borsmentáéval:
szélhajtó, görcsoldó és emésztésjavító hatású, fokozza az epetermelést, de gyomor- és bélpanaszokra is alkalmazható. Megszünteti a gyomorfájást, a felfúvódást, gátolja a bélrenyheséget, serkenti a vérkeringést. Illóolaját megfázás esetén inhalálásra használják, teája köhögéscsillapító hatású. Cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz. Káros mellékhatása nem ismert.
Nemrégiben török kutatók felfedezték, hogy a fodormentából főzött tea gátolhatja a túlzott szőrnövekedést nőknél. A tea hatóanyaga csökkenti a férfi nemi hormonok szintjét, a túlzott mennyiségű férfihormon okozza ugyanis a hirzutizmust, azaz a nők hason, mellen vagy arcon található szőrösödését. Minden nő szervezete termel androgén hormonokat, többek között tesztoszteront is, a túlzott szőrnövekedést e a hormonok fokozott termelődése okozza. A kutatók a fodormenta tea-kúra hatására a vér tesztoszteron-szintjének jelentős csökkenését tapasztalták. Még további vizsgálatokra van szükség, de úgy tűnik, ismét bebizonyosodott, hogy egyes növényi anyagok hatással vannak az ember hormonháztartására.
Felhasználása külsőleg:
Párologtatás: csíraölő és fertőtlenítő, légfrissítő hatású Fürdő: zsíroldó, bőrtisztító hatású Bedörzsölés: fokozza a bőr vérkeringését, a cellulitis kezelésében is jótékony, frissítő masszázshoz jól alkalmazható, krém formájában tisztítja a zsíros, pattanásos bőrt Öblögetés: tinktúra formájában szájfertőtlenítő.
Ellenjavallata: 6 évnél fiatalabb gyermekeknek nem ajánlott erős illóanyagai miatt.
Fehér üröm (Artemisia absinthium)
Neve is mutatja , a franciák nemzeti itala, az Absinth alapanyaga. Magyar történelmi hagyományai is vannak: régen minden nemesi háznak megvolt a saját ürmös bora, amit a környékbeli gyógynövényekből, a családban előforduló jellegzetes betegségekre titkosan állítottak össze. Étkezés előtt fogyasztották, többnyire az emésztést támogatták vele. Ma is főként emésztési problémák esetén használjuk: étvágytalanság, epekő, bél és gyomorhurut, lomha bélmozgások miatti székrekedés, puffadás. Fokozza a gyomornedvek termelődését, ezzel javítja az emésztést. Megemeli az alacsony gyomorsav szintet is. Manapság a tartós stressz legelőször a gyomorsav erejét és szintjét változtatja meg, ami miatt felszívódási zavarok keletkezhetnek. Ezen kívül görcsoldó szer, az emésztőrendszer görcseit , menstruációs görcsöket, izomgörcsöket és reumás megbetegedésekben gyors segítség lehet.
Mérgezéseknél, akár gomba mérgezés is, elsősegélyként jól használható mint hánytatószer.
Régebben rovar és molyriasztásra használták, erős illata miatt.
Jelenleg több kutatás is foglalkozik rákos megbetegedés esetén az ürömfajták gyógyhatásával , szép eredményekkel. A keleti világban az ürmöt a malária gyógyítására is használták .
Ellenjavallatok:
Erős gyógynövény, nem használható várandóság alatt.
Erős szárító hatással rendelkezik, olyan állapotokban, ahol kiszáradás veszélye fennáll, ne alkalmazzuk.
Gyomor -és nyombélfekély esetén ne használjuk, csak ront a beteg állapotán.
A tinktúra használata csak kúraszerűen , 3-4 hétig javasolt, maximum az címként feltüntetett 3*20 csepp adagban. Célszerű a kúrát 3*5 cseppel kezdeni, majd ha 3 napig nem okoz allergiás reakciót, akkor emelhetjük fokozatosan a 3*20 cseppig.
Allergizálhat, túladagolása mérgezést is okozhat.
Szemvidító fű (Euphrasia officinalis)
A népgyógyászat előszeretettel használja fáradt , megerőltetett, száraz szemek kezelésére éppúgy, mint kötőhártyagyulladás, árpa, kezdődő szürkehályog esetén. Természetesen csak enyhébb esetekben használjuk otthon, súlyosabb esetben orvoshoz kell fordulni. A növény erős gyulladáscsökkentő és összehúzó hatással bír. Ezeket a tulajdonságait a test más megbetegedéseinél is használhatjuk: erős náthával járó megfázásnál, légzőszervi gyulladásoknál, emésztési panaszoknál. a nyálkahártyákra van jó hatással. Nyombélfekély és gyomorfekély esetén, gyomorrontás, savtúltengés és a gyomorhurut orvoslására, csökkentheti a kellemetlen puffadást, rendszeres bevitelével pedig kezelhető a bélgombásodás is. Ezen kívül akadályozza a lép megnagyobbodását, a lép méregtelenítését, a túlhajszolt idegrendszert nyugtatja. Jó hatással van a memóriára is.
Teáját borogatásként, tinktúráját belsőleg , vízzel higítva használjuk. Szembe cseppenteni ezt a tinktúrát TILOS! Létezik gyógyszerként szemcsepp formájában is, a patikákban.